Prilozi za pravopis

Izvor: Matematika Temeljni pojmovi
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje

Pitanje - Tomislav Stojanov

Nešto se moji pravopisci spore oko ovoga pitanja, pa mi je najjednostavnije upitati vas za ekspertizu. Kako matematička struka govori da je pravilno pisanje:

  • 1000 ili 1 000
  • 234 999 ili 234.999 ili 234999
  • 1.000.000 ili 1000000
  • 3,14 ili 3.14

Jesu li matematičari općenito ujedinjeni u izboru toga pisanja i ima li ISO norme koja ovu stvar normira?

Goranovo mišljenje - odgovor na sličan upit dr. Ivani Matas-Ivanković

Poštovana kolegice Matas,

Zvati ovo stavom matematičke struke bilo bi preambiciozno i ako pitate nekog drugog dobit ćete možda drugačije odgovore. Propisati ovako nešto bilo bi moguće samo ako bi postojala odlučnost u provedbi i ako bi se definiralo neko prijelazno razdoblje. Koje god rješenje da se odabere, trebalo bi ga preispitati za sve slučajeve korištenja i prhvatljivo bi bilo isključivo ono rješenje koje ni u kojem slučaju ne ostavlja mogućnost dvoznačnosti ili višeznačnosti.

Nadam se da ćete od ovog i ovakvog odgovora imati barem neke koristi.

Veliki brojevi

Kako zapisujete "velike" brojeve, npr. 1750000000 - stavljate li između tisućica točku, zarez ili bjelinu ili uopće ne razdvajate mjesta?

Odgovor koji ću Vam dati je moje osobno mišljenje - pa ga ne bih zvao stavom matematičke struke, ali ću Vam probati objasniti zašto je moje mišljenje takvo kakvo je.

Velike brojeve zapisujem tako da grupiram po tri znamenke iz čisto praktičnih razloga - recimo kad moram ukucati 14 znamenkasti kod za mobitel, puno mi je lakše čitati po tri znamenke nego sve u nizu. Ako broj pišem s decimalnim zarezom, onda stavim točku - da bude čitljivije. Ali, ako stavljam decimalnu točku, onda ne stavljam zarez nakon tri znamenke jer mi to nikako ne izgleda. Prema tome, najneutralnije bi bilo staviti malu prazninu kojom se odvajaju po 3 znamenke, onako kao što pišemo poštanski broj: 10 000 Zagreb (s time da je praznina između 10 i 000 manja od one između 000 i Zagreb)

Dakle, ako se za nešto moram odlučiti, to bi bila mala praznina. To se u LaTeXu naziva "thinspace" - naredba: \, Kod zapisa četveroznamenkastih brojeva obično ne stavim nikakav znak jer mislim da čovjek može pravilno sagledati četveroznamenkasti broj bez te vizualne pomoći. Konkretno, 2012. godinu nikad neću napisati kao 2 012. godinu.

Sažetak: kod velikih brojeva staviti malu bjelinu ("thinspace" \,) - pogotovo kod 7 i više znamenkastih brojeva. Kod četveroznamenkastih obično ne stavljam. Matematički gledano, potrebe za razdvajanjem mjesta nema, ali kod čitanja to definitivno pomaže.

Decimalna točka ili decimalni zarez

Pišete li kao decimalnu oznaku zarez ili točku i zašto?

Što se tiče decimalne točke ili decimalnog zareza, iz čisto praktičnih razloga život nam je jednostavniji ako koristimo decimalnu točku. U svim programskim jezicima i na svim kalkulatorima je ovo znak kojim se razdvajaju decimalna mjesta. Ja sam u školi učio decimalni zarez i kad pišem svoje interne zabilješke (npr zbrajam novčane iznose), nekad stavim točku, ali češće zarez. Dilema "decimalna točka - decimalni zarez" pravi nam velike probleme u izvođenju nastave (konkretno Excel) jer ako je na računalu kao separator postavljen decimalni zarez, onda unos 1.5 Excel shvati kao "1. svibnja tekuće godine" i nakon toga za početnika nastupaju nerješivi problemi - prava noćna mora - neki ljudi i kolokvij padnu upravo zbog toga jer se ne znaju iz toga ispetljati. Koliko znam. ni u školama nisu više isključivi, tako da se već uči decimalna točka kao separator.

Evo recmo jednog vrlo jednostavnog problema koji nastaje ako se kao decimalni separator uzima zarez.

Vjerojatno znate da se točke u koordinatnoj ravnini zapisuju kao uređeni parovi. Imamo tako točku A s koordinatama npr. (2,3). To znači da se po x osi pomaknemo za 2 jedinice, po y osi za 3 jedinice i to je ta točka. A što ako želimo zapisati točku kod koje se po y koordinati pomičemo jednu i pol jedinicu, a po y koordinati 5 jedinica? Dolazimo do zapisa (1,5,5) i nitko ne zna je li to točka (1,5 , 5) ili (1 , 5,5) Ako se koristi decimalna točka, onda tog problema nema: Imamo točku A s koordinatama (1.5,5)

Dakle, kod definicije uređenog para se ne bi smio koristiti isti simbol (zarez) koji se koristi za odvajanje decimala.

Sažetak: Bilo bi idealno da se dekretom propiše da se od "dana D" koristi isključivo decimalna točka - time bi se izbjegli mnogi problemi,

Postotak

I još biste mi pomogli da mi kažete kako matematičari pišu znak % - s razmakom ili uz broj bez razmaka?

Što se tiče znaka postotka, mislim da bi ga trebalo pisati bez razmaka, jer je to jednostavno pokrata za izraz "kroz 100"

odnosno 70% znači zapravo ništa drugo nego 70/100 pa se u tom smislu piše zajedno. Isto tako, znak % ne znači imenovanje veličine kao što to znači npr znak "m" (metar)

tako ima smisla pisati 10 m (kao "deset metara"), ali 10% nema dimenzije - odnosno to je samo broj 10/100, odnosno 0.1 Ako gledamo i estetski, kad se piše npr 10% CO2 (2 je u indeksu), zbunjujuće izgleda 10 % CO2. (Izgledalo bi kao da se 10 dijeli s CO2)

Sažetak: mislim da tu ne bi trebalo biti dvojbe - tj pisati % uz broj - tj. 10%, a ne 10 %