Hrvatsko nazivlje u matematici - Temeljni pojmovi

Izvor: Matematika Temeljni pojmovi
Inačica 4 od 12. rujna 2012. u 08:38 koju je unio Goran Igaly (razgovor | doprinosi)
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje

Hrvatska nacionalna zaklada za znanost

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

e-STRUNA

Sveučilište u Zagrebu

Prirodoslovno-matematički fakultet

Matematički odsjek

Projekt "Izgradnja hrvatskoga nazivlja u matematici - temeljni pojmovi"


Rok prijave: 7. listopada 2011.

Datum početka projekta: 17. rujna 2012.

Trajanje: godinu dana

Voditelj: dr.sc.Goran Igaly, Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odsjek

Sažetak

Projekt "Izgradnja hrvatskoga nazivlja u matematici - temeljni pojmovi" se bavi izgradnjom nazivlja iz polja 1.01. Matematika i odvija se u 5 faza:

  1. Utvrđivanje okvirnog opsega (broja pojmova za obradu) iz pojedinih grana matematike:
  2. Snimka postojećeg stanja u sustavu terminološkoj bazi podataka e-Struna u odnosu na područja koja se pokrivaju projektom, jer je izgledno da su neki od matematičkih pojmova uneseni pri izradi pojmovnika drugih struka. Paralelno s ove dvije faze izradit će se "Interne upute za unos matematičkih pojmova u sustav e-Struna".
  3. Izgradnja i usklađivanje hrvatskog nazivlja po pojedinim granama u ranije utvrđenom opsegu
  4. Unos termina, definicija i ostalih relevantnih polja u središnji sustav e Struna, prema specifikaciji terminološkog zapisa. Opseg predviđen ovim projektom je prosječno 100-150 zapisa po pojedinoj grani, odnosno ukupno oko 1400 temeljnih zapisa opće matematičke terminologije. Za svaki zapis se predviđa nekoliko koraka: unos, pregled, provjera pokrivenosti svih pojmova koji se koriste u definiciji, provjera zapisa od strane jezikoslovca
  5. Prikaz rezultata rada na projektu na mrežnim stranicama, u obliku priopćenja na stručnim skupovima i organizacija predavanja na matičnoj i drugim zainteresiranim ustanovama.

Rezultat projekta bit će definirani i obrađeni temeljni matematički pojmovi koji će na razne načine biti dostupni svima onima koji se u radu koriste matematičkim pojmovima. Ovo nazivlje, odnosno razna sučelja prema izgrađenom nazivlju bit će mjesto na kojem svi zainteresirani mogu dobiti točnu i pouzdanu informaciju o matematičkim pojmovima i njihovom pravilnom korištenju. Korist od ovog projekta imat će nastavnici, autori udžbenika, recenzenti, autori znanstvenih i popularnih članaka, prevoditelji, ambiciozniji učenici i studenti, te svi ostali zainteresirani. Sustav matematičkog nazivlja izgrađen ovim projektom i ugrađen u e-Strunu trebao bi biti trajno dostupan za slobodno preuzimanje pod uvjetima koji su u skladu s krovnim programom. Uvjeti korištenja obavezno bi trebali sadržavati navođenje vrela, te podatke o Zakladi kao podupiratelju programa. Budući da se matematičko nazivlje često koristi u mnogim drugim strukama, ponekad i pogrešno, ovim sustavom bi se omogućilo njegovo ispravno i usklađeno korištenje. Korist od ovog projekta imat će i prevoditelji te autori općih i specijaliziranih rječnika. Budući da se matematički pojmovi, posebice oni temeljni koji će biti predmetom rada ovog projekta javljaju u skoro svim ostali strukama, pravilno određivanje ovih naziva je bitno za usklađenost hrvatskog strukovnog nazivlja kao cjeline.

Suradnici

  • Nenad Antonić
  • Ivica Gusić
  • Zoran Škoda
  • Miljenko Huzak
  • Željka Milin Šipuš
  • Pavle Goldstein
  • dr.sc. Goran Igaly (voditelj)

(molim suradnike da uz svoja imena upišu odgovarajuće titule - za vježbu :) )

Početak rada

Prof Bratnić u svom pismu kaže: Prije toga bismo organizirali predradionicu prije nego počnemo s predradnjama kako bismo vam mogli dati neke sugestije iz nasega dosadasnjega iskustva i stečene terminološke ekspertize.

Priprema popisa pojmova svakako je dio toga posla, no mi bismo predlozili i jos neke postupke koji bi vec u startu ogranicili neke kasnije moguce probleme.

Prave radionice u kojima bismo Vase suradnike uveli u nacela terminoloskoga rada i dali druge nuzne upute, onda mozemo odrzati pocetkom rujna. Tada će radom poceti i projekt arheološkoga nazivlja pa bismo radionice organizirl za ta dva projekta. (Druga dva odobrena projekta pocet ce radom sada 1. 5. pa ćemo i to kombinirati.)

Predlazem da preciziramo kad bi se mogla organizrati predradionica. Možemo razmisliti i o tome da se na njoj nađu svi projekti bez obzira na početak rada. Održala bi se krajem ovoga mjeseca (travnja 2012. op. GI). Bi li Vam to odgovaralo? Je li Vam to rano? Dovoljno je da dođu voditelji i možda poneki suradnik, nije potrebno da budu svi clanovi projekta.

Prva terminološka radionica

Prva terminološka radionica će se održati 13. 9. 2012. u 9.15 u prostorijama Instituta za Hrvatski jezik i jezikoslovlje (3. kat). Završetak radionice je predviđen do 12.30. Na radionici će biti suradnici obaju projekata koji počinju s radom 17. rujna 2012 - matematika i arheologija.

Radionice će voditi voditeljice Odjela za hrvatski standardni jezik IHJJ

Vrerojatni sadržaj radionice: Radionicu će voditi znanstvenici i suradnici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) iz Zagreba. Prva radionica: četvrtak, 13. rujna 2012., od 9:15 do 12:30 1. Uvodna riječ – voditelj projekta (vjerojatno programa) 2. Načela terminologije i terminografije (IHJJ) 3. Terminološka baza podataka: e-STRUNA (IHJJ) 4. Unos podataka u terminološku bazu e-STRUNA (IHJJ i istraživači i konzultanti u projektu HNM

Druga radionica: xxx, od 09:00 do 13:00 1. Načela i metode terminologije i terminografije – II. dio (IHJJ) 2. Terminološka baza podataka: e-STRUNA - nastavak (IHJJ) 3. Unos podataka u terminološku bazu e-STRUNA (IHJJ i suradnici u projektu HNM) – nastavak


Koordinator programa - Maja Bratanić


Softver MediaWiki je uspješno instaliran.

Pogledajte dokumentaciju o prilagodbi sučelja i Vodič za suradnike za pomoć pri uporabi i podešavanju.